Masz dobrą pracę i satysfakcjonujące zarobki? Mimo iż bardzo się starasz, nie potrafisz zaoszczędzić trochę gotówki nawet, aby otworzyć zwykłe konto oszczędnościowe w banku? Nadszedł czas abyś pomyślał o odłożeniu części pieniędzy na przyszłość.

Problem polega na tym, że tkwisz po kolana w długach, a każdy grosz który mógłby zabezpieczać Twoją przyszłość idzie na zapłacenie odsetek od kredytów.

Jeżeli Twój poziom zadłużenia nie spada, a wręcz przeciwnie stale się powiększa, a ty częściej bierzesz coraz to nowe kredyty, by spłacić odsetki od aktualnego zadłużenia i nie widzisz końca swoich starań, wykonaj poniższe siedem kroków, które nie tylko pozwolą Ci zmniejszyć dług, ale także całkowicie go wyeliminują.

Krok pierwszy: Używaj zdrowego rozsądku

Najlepszą drogą wyeliminowania długu jest używanie zdrowego rozsądku. Pierwszym podstawowym powodem dla którego ludzie mają wysokie zadłużenia, jest łatwość uzyskania i wykorzystania kredytu.

Często zdarza się tak że nie kontrolujemy na ile pieniędzy się zadłużyliśmy. Zaskoczenie przychodzi dopiero wtedy, gdy pod koniec miesiąca dostajemy bilans miesięczny wykorzystania naszej karty kredytowej. Najlepszym sposobem, aby uświadomić sobie, jak dużo pieniędzy wydajemy jest płacenie za towary i usługi gotówką. Wynika to z tego, że nie pieniądz elektroniczny zwykle ma dla nas mniejszą wartość niż wartość pieniądza wydrukowanego na papierze.

Staraj się regulować płatności kartą kredytową tylko w naprawdę ważnych celach, takich jak niespodziewane wydatki na samochód lub zagrożenia zdrowia. Płacąc gotówką, zyskasz większe uznanie dla każdej ciężko zarobionej złotówki.

Krok drugi: Nie rób zakupów pod wpływem impulsu

Jeśli chcesz zatrzymać postęp swojego długu, ogranicz wydatki, zwłaszcza gdy nie masz zbyt wysokich dochodów, które nie pozwalają na płynny sposób regulowania rat pożyczki.

Staraj się kupować tylko niezbędne rzeczy takie jak: żywność, artykuły codziennego użytku, ubrania. Omijaj szerokim łukiem wszelkiego rodzaju promocję, które pozornie tylko wydają się okazją. W rzeczywistości pogłębiają twoją dziurę finansową. Powiedz: STOP zakupom pod wpływem impulsu.

Krok trzeci: Opracuj plan

Jest takie stare powiedzenie w świecie finansów: Jeśli nie planujesz, plan się nie powiedzie. Ta rada dotyczy wszystkich, w tym także gospodarstw rodzinnych.

Zacznij od opracowania planu finansowego, który zaprowadzi Cię do strefy długów. Musisz wiedzieć, ile wynosi całkowity dług i jak długo będziesz go spłacał, biorąc pod uwagę bieżące zarobki.

Kolejny proces wymaga ustanowienia budżetu. Zrób bilans finansów – listę wszystkich przychodów i wydatków. To daje lepsze wyobrażenie o tym, ile pieniędzy wpływa do twojego portfela, a ile pieniędzy wydajesz na różne działania i czy nie można utrzymać na stałym poziomie swoich wydatków.

Jeśli wiesz już dokładnie na co wydajesz swoje ciężko zarobione pieniądze, nadszedł czas, aby pozbyć się kliku punktów z tej listy. Przyjrzyj się dokładnie każdemu wydatkowi i określ, który z nich da się wyeliminować. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznacz na eliminację swojego długu.

Cięcie wydatków wymaga silnej woli. Może dojść do sytuacji, że nie będziesz w stanie wyeliminować niektórych. Jeśli z trudem przychodzi Ci to, proponuję małą zabawę. Przygotuj kilka słoików, wywierć w wieku otwór na pieniądze, a każdy słoik opisz zgodnie z kategorią twoich wydatków np.: wydatki na dom, wydatki na rozrywkę, wydatki na samochód i tak dalej. Ostatni słoik przeznacz na regulację twoich długów.

Co miesiąc do każdego słoika przeznaczaj kwotę w zależności od Twojego budżetu. Gdy, któryś ze słoików zostanie zapełniony wymaganą należnością, nadwyżkę finansów wrzuć do słoika przeznaczonego na redukcję długów. Pod żadnym pozorem nie wyciągaj pieniędzy. Wydawać się to może prymitywnie, ale ta technika działa cuda.

Krok czwarty: Inwestuj swoje pieniądze bezpiecznie

Rozejrzyj się za możliwością bezpiecznego lokowania Twoich oszczędności w bankach. Przejrzyj oferty lokat bankowych, a także funduszy inwestycyjnych. Może się zdarzyć tak, że masz nóż na gardle i pilnie potrzebujesz wziąć kredyt. Zobacz oferty wierzycieli i porównaj, wybierz kredyt z niskim oprocentowaniem. Nie bój się negocjować wysokości rat. Rzesza ludzi boi się banków. W latach 50. za rzecz niemożliwą uważano pozyskanie kredytu. Jednak czasy się zmieniły wierzyciele chętnie pożyczają pieniądze.

Jeśli nie masz czasu, aby rozejrzeć się i porównać oprocentowanie kredytów, lokat bankowych lub funduszy inwestycyjnych, zawsze możesz sprawdzić w Internecie. Skorzystaj ze stron porównujących oferty banków. Znajdziesz tam zestawienie najlepszych ofert kart kredytowych, a także indywidualnie dobierzesz rodzaj kredytu do Twojej sytuacji.

Uważnie przeglądaj oferty, niektóre banki ukrywają dodatkowe koszty kredytu. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dokładnie zapoznaj się z jej treścią.

Krok piąty: Podejmij działanie

Nie bądź leniwy. Już teraz zabierz się za tworzenie swojego planu finansowego, a następnie dopracuj go do perfekcji. To że znasz drogę do domu nie oznacza, że dostaniesz się tam bez podjęcia jakichkolwiek działań.

Większość ludzi źle przygotowuje swój plan lub w ogóle się do niego nie zabiera. Wynika to nie tyle z zapominalstwa, co z braku silnej woli. Dyscyplina jest kluczem do sukcesu, aby wygrać walkę z zadłużeniem. Nie czekaj! Do roboty!

Krok szósty: Nie zamykaj swoich rachunków karty kredytowej

Po zamknięciu konta karty kredytowej zmniejszasz swoje możliwości. Dopóki nie wykonujesz żadnych akcji na swoim rachunku bank nie pobiera żadnych opłat. Nie ma więc interesu w tym, aby zawieszać konto.

Problem z zamknięciem rachunku jest taki, że posiadając go jesteś na łasce swojej karty kredytowej. Może się zdarzyć tak, że sieć sklepów w której dokonujesz zakupów przyjmuje płatności tylko i wyłącznie za pomocą określonej karty kredytowej.

Plusem jest to, że gdy banki obsługujące karty kredytowe zauważą brak aktywności na Twoim rachunku, będą starały się to zmienić. Zaczniesz dostawać korzystne oferty, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze.

Zawsze należy mieć otwarte opcje i czekać aż pojawi się lepsza oferta.

Krok siódmy: Zawsze staraj się płacić na czas

Najgorsze co można zrobić to mieć opóźnienia w płatnościach. Jeśli przekroczysz termin spłaty karty kredytowej, zapłacisz odsetki za pełne saldo w dniu zakupów.

Opłaty w postaci odsetek bolą niemiłosiernie, a mogą być wykorzystane w celu zmniejszenia zadłużenia. To także uderzenie w Twoją zdolność kredytową przy staraniu się o kolejną pożyczkę.

Płacąc za późno, zmniejszasz swoje szanse na uzyskanie najlepszych cen i ofert na kredyt samochodowy lub kredyt hipoteczny. W długim okresie – szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych – tego rodzaju zaniedbania mogą kosztować tysiące złotych.

Żyj bez zadłużenia

Zarządzanie długiem to ważny obowiązek. Użyj zdrowego rozsądku i siły woli, aby kontrolować swoje nawyki wydatków. Pamiętaj, że wiedza to tylko połowa sukcesu.