Praca zostanie poświęcona mowie ciała, w oparciu o literaturę, zdobytą wiedzę, oraz doświadczenie. W tej części pracy skoncentruje się bardziej na teorii, oraz w mniejszym stopniu na praktyce.

Mowa ciała a kobiety

Mowa ciała towarzyszy człowiekowi, od jego początków. Naturalnym specjalistą w jej czytaniu są kobiety, stąd też tak ciężko je okłamać. Kobiety patrzą na naszą spójność, a więc czy to co mówimy, nasze słowa, są spójne z tym co pokazuje ciało. Krótki przykład, jeśli jesteśmy do czegoś przekonani i świadomi pewności tej decyzji, nasza wibracja w głosie oraz mowa ciała podkreślają, że to co mówimy jest prawdziwe, wierzymy w to, jesteśmy tego pewni. Grunt by na takie wyglądało 😉 . Natomiast jeśli będziemy sami sobie zaprzeczać mówić coś sprzecznie ze swoim przekonaniem, wtedy wyglądamy w oczach innych, na niespójnych z sobą, oraz na osoby które kłamią. Także sztuczna pewność siebie, i sztuczna wiara w to co mówimy również zostanie zidentyfikowana, i w tej sytuacji efekt jest podobny. Słowa są ważne dla kobiety, ale zwraca na nie uwagę, tylko i wyłącznie w 7% procentach, prócz słów w około 40 % procentach zwraca uwagę na wibrację w głosie i na jego intonację, a w około 53 % koncentruje się na mowie naszego ciała.

Gest

Podczas rozmowy oprócz tego co mówimy, również gestykulujemy, najczęściej rękoma, ale również możemy robić to za pomocą nóg, bądź też mimiką twarzy. Ciało wyraża na wiele możliwości to co sądzimy na dany temat. W procesie komunikacji to gest poprzedza słowo, może występować w jego trakcie lub występować samoistnie bez słowa. To po gestach rozpoznamy czy rozmówca zgadza się z naszymi racjami, czy też nie.

Początek badania rozmówcy

Obserwację rozpoczynamy od rozpoznania gestów otwarcia, i zamknięcia. Gest otwarcia jest łatwy do rozpoznania, stopy rozchylone bądź też prosto, ręce wzdłuż, i mamy prosty obraz postawy otwartej. Natomiast postawa zamknięta to skrzyżowanie ramion, ewentualne skrzyżowanie nóg. Jednakże nawet tutaj możemy się pomylić, gdyż trzeba zwrócić uwagę czy przy skrzyżowanych ramionach dłonie są schowane pod ramionami, czy są zamknięte w pięść. Wtedy to faktycznie świadczyłoby o postawie zamkniętej, ale już dłonie położone na ramionach swobodnie i otwarte świadczą o pewności siebie. Podobnie ze skrzyżowanymi nogami, może to oznaczać postawę zamkniętą, bądź też chęć skupienia się na rozmówcy.

Trzy stany umysłu

Człowiek reaguje na sytuację oraz wydarzenia według swojej logiki, na którą wpływ mają: uczucia, emocje, i popędy. Te trzy stany są gwarantem spójnego postępowania człowieka. Każde ważne wydarzenie, przeżycie, jest rejestrowane w umyśle, a nasz organizm odpowiada nieświadomie na jego polecenia. Dlatego najlepsze są nieświadome ruchy ciała, ponieważ wyrażają nasz ładunek uczuciowy, i co najważniejsze są szczere, bo nie mamy świadomości tego, że je wyrażamy, i nie wiemy o tym.

Uczucie

Jest doznaniem bardzo złożonym, potrzeba bardzo wiele czasu by się ukształtowało. Mówiąc „czuję, że”, „ w moim odczuciu”, „ nie czuję tego” angażujemy się w mniejszym bądź też większym stopniu. Organizm silnie przeżywa dane uczucie, które to pozostawia ślad bardzo widoczny, niczym rysa na nowiutkim aucie. Uczucie daje się poznać po ciele, w postaci trwałej „postawie posągu”. Za pomocą uczuć w postawie posągu, partner wyraża swoje nastawienie.

Emocje

Zasada jest następująca. Nie ma uczucia, jeśli wcześniej nie było emocji. To utrwalona, głęboko i bardzo silna emocja sprawia, że rodzi się uczucie np. miłość, nienawiść, przecież nienawidzimy czy nie kochamy ludzi po minucie rozmowy. Emocja oczywiście nie trwa tak długo, jest naszym wewnętrznym stanem reprezentatywnym, za pomocą którego rozpoznamy czy na twarzy rysuje się frustracja, szok, gniew, zadowolenie, euforia, podwyższone napięcie emocjonalne. Nasze emocje wyrażane są nawet wtedy jeśli stoimy w bezruchu, można je odgadnąć z pozycji z ułożenia różnych części ciała.

Popęd

Popęd jak sama nazwa może wskazywać, wyraża się za pomocą nieświadomych, szybkich ruchów. Za pomocą popędu wyrażane są pragnienia, czyli to czego tak naprawdę w głębi duszy pragniemy, czego nam brakuje. Gesty, które wyrażają się w postaci stłumionego popędu, nazywa się mikro ruchami. Są cielesnym odzwierciedleniem tego co ukrywa przed nami umysł. Ciało zawsze będzie reagowało mikro ruchami gdy nie będzie się zgadzało ze słowami. Istnieją trzy rodzaje mikro ruchów. Pierwszym z nich jest mikro fiksacja, w chwili pełnej koncentracji, człowiek całkowicie skupia się na obiekcie zainteresowania, jest w bezruchu. Skoncentrowana, pochłonięta, zapomina o ciele. W większości tych gestów można zauważyć że kładziemy rękę w jakimś konkretnym położeniu na twarzy, np. na brodzie, na policzkach ustach, czole. Drugim z mikro ruchów są mikro pieszczoty. Jest to gest czułości, który świadczy o świetnym samopoczuciu, osoba która to wykonuje jest nastawiona zmysłowo, może to być np. zmysłowe gładzenie palcami, wewnętrznej strony przedramienia. Są dwa wyjścia, albo darzy tym dobrym samopoczuciem rozmówcę, by się do niego zbliżyć, albo ma charakter narcystyczny. Trzecim z mikro ruchów są mikro swędzenia, czyli powszechne drapanie się. Nie chodzi tutaj o drapanie się jako symptom biologiczny, np. ugryzienie komara, bąble wskutek poparzenia pokrzywą, odra, hiperglikemia, czy odczyn alergiczny. Chodzi o odczuwanie lekkiego mrowienia na twarzy bądź ciele, mają charakter chwilowy, trwają kilka sekund. Jeśli poczujemy takie lekkie mrowienie, wtedy automatycznie zaczniemy się drapać, w tym miejscu. Takie mrowienia oznaczają to, że ludzie podczas rozmowy czują się nieswojo, nie zgadzają się z czymś. Możemy przytakiwać, udawać że wszystko jest ok , ale ciało i tak okaże swoje niezadowolenie, oraz swój sprzeciw. Swędzenie występuje wtedy jeśli chcemy coś ukryć. Skrępowanie człowieka, wynikające z niezgody jego postawy z myślami, występuje z czterech powodów: argumentacji której nie rozumiemy, gdy nas coś krępuje i nie chcemy tego widzieć lub słyszeć, z powodu podniecenia, które można podciągnąć pod agresję, albo ze zwykłego maskowania adekwatnego do sytuacji.

Zakończenie

W następnej części artykułu skupie się na dłoniach oraz twarzy. Jakie znaczenie mają wykonywane gesty. Większa uwaga zostanie zwrócona na szczegóły oraz praktykę.

Bibliografia:

Turchet P. Mowa Ciała. Zrozumieć człowieka po jego gestach, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2006
Wilhelm Reich, Character analysis, Orgone Institute Press, New York 1949