W tym artykule, będącym kontynuacją poprzedniego, skupie się na dłoniach, a ściślej nad ich interpretacją. Otwarte dłonie, oznaczają odprężenie, rozluźnienie. Z kolei zamknięte świadczą o tym, że dana osoba jest skoncentrowana, lub zestresowana.

Pozycje rąk u osoby siedzącej

To jaką mamy pozycję dłoni na twarzy jest bardzo istotne. Jest drogowskazem tego w jakim stanie jest rozmówca, co odczuwa, co myśli. Zamknięta w pięść i przyłożona wewnętrzną stroną do twarzy obrazuje stan stresu, wewnętrznego spięcia widocznego już nawet na reszcie ciała. Z kolei otwarta dłoń przyłożona do twarzy oznacza rozluźnienie. Ostatnim przykładem jest położenie na twarzy zewnętrzną stronę dłoni. Może to świadczyć o tym, że rozmówca próbuje się od nas zdystansować, chociażby dlatego, że coś mu nie pasuje i chce się nad tym

Znaczenie palców dłoni

Kciuk

Człowiek z uniesionym kciukiem kojarzy się pozytywnie, jest aktywny, chce działać. Gdy podniesiony kciuk opiera na twarzy, ujawnia chęć dominacji, bądź też liderowania, dla przeciwstawnego przykładu, można powiedzieć, że człowiek przygnębiony, takich gestów nie wykonuje. Inną sytuacją będzie taka, gdy kciuk trzymamy ukryty w dłoni, świadczy to o zamknięciu w sobie. Jeśli osoba, którą pytamy o coś drapie kciuk, oznacza to, że obawia się wypowiedzieć opinię na dany temat oraz to, że brakuje jej pewności siebie.

Palec wskazujący

Palec wskazujący jest oznaką autorytetu. Jeśli nie chcemy go podnosić, bo wstydzimy się, bądź też krępujemy, wtedy czujemy jego mikro swędzenia, i automatycznie się po nim drapiemy. Palec wskazujący na twarzy może być gestem koncentracji, niezależności, autorytetu, afirmacji, niezbędne jest wychwycenie, w jakim kontekście został użyty, i jakie nastawienie umysłu ma osobą pokazująca go.

Palec środkowy

Jest palcem odpowiadającym za kreatywność. Położony swobodnie na ciele, ukazuje dwie namiętności: seksualność i kreatywność. Z kolei pokazany w czyimś kierunku, np. podczas gdy jeden kierowca wyprzedza drugiego , spoglądając na niego, oznacza „robię co mi się podoba”, „mam cię w dupie”, „prowadzę się jak mi się podoba, a ty jesteś dla mnie nikim”. Mrowienia, lub swędzenia tego palca, sugerują nam, że rozmówca powstrzymuje się od wyrażenia swoich pragnień i marzeń w konsekwencji czego, utrzymuje pragnienia na wodzy.

Palec serdeczny

Czwarty palec dłoni, nigdy nie wysuwany do przodu, z wyjątkiem takich przypadków jak zakładanie pierścionków. Palec ten, wyraża łagodność, w kontekście więzi której nie można pomylić i połączyć z palcem wcześniejszym, czyli środkowym. Każdy palec jest niezależny, oznacza coś innego, i nie ma żadnych koneksji między nimi. Swędzenie palca serdecznego, świadczą o tym, że wystąpiły jakieś trudności, w kontakcie z rozmówcą.

Palec mały

Ostatni palec dłoni odpowiadający za harmonię. Na wierzchu dłoni, ukazuje serce, z kolei jego swędzenie oznacza obawę przed utratą grupy, do której czujemy się mocno przywiązani. Co można zauważyć jeszcze ciekawego, to jest to, że nad grobem naszych bliskich, pogrążamy się w zadumie, składając przy tym dłonie, w taki sposób, żeby ukryć i chronić nasz mały palec, symbol serca.

Relacje pomiędzy palcami – mikro pieszczoty kciuka między palcami

To co dzieje się w umyśle, poprzez bezpośrednie połączenie za pomocą neuronów, jest wyrażane przez rękę. Stąd też, pojawiło się powiedzenie, że myśl wyraża się za pomocą rąk. Mikro pieszczoty kciuka pomiędzy palcami, dużo mówią o naszych pragnieniach. Będąc w sytuacji, gdy pragniemy porozmawiać z kimś, bo załóżmy że jesteśmy zauroczeni daną osobą. Ale nie możemy tego okazać, bo np. mamy partnera, i załóżmy, że tak postępować nie wypada, to wtedy pieścimy kciuk do zewnątrz, w kierunku danej osoby. Kciuk, jest ukryty w dłoni, bo pragnienie musimy ukrywać w danej sytuacji. Jesteśmy, obtoczeni przez różnego rodzaju filtry społeczne, nie mamy innego wyjścia, i niestety nie możemy czegoś zrobić, stąd taka reakcja na ciele. Pragnienia ukryte, co nie znaczy niewidoczne. Bardzo znaczące, aby nie pomylić tej reakcji kciuka z inną, która może wydawać się podobną, mianowicie gdy pieścimy kciuk pomiędzy palcami, ale w kierunku do nas, czyli do wewnątrz. Taki gest wykonujemy w sytuacji, gdy chcemy przypomnieć sobie coś ważnego, coś co wymaga skupienia. Chcemy wyciągnąć na powierzchnie nasze myśli, pomysły, informacje, o charakterze poznawczym albo afektywnym.