Coraz częściej dostrzec można problem który występuje w naszym społeczeństwie. Związany jest on z prowadzeniem związku na odległość podczas okresu studiowania. Wynika z tego wiele różnorakich problemów.

Powodem są w związku z tym co zostało napisane powyżej, rzadkie spotkania. Cały rytm funkcjonowania związku zostaje zaburzony. Mimo, że wiemy co nas czeka, w jakiejś części przypadków jest to zaskoczeniem. Niektóre związki odnajdują się w nowej sytuacji, inne gubią. Wynika to z relacji jakie tworzą związek, nastawienia do nowej sytuacji, oczekiwań.

Związek na odległość jako test…

Rozłąka podczas studiowania, będzie dla związku testem, jak adoptuje się do zmian, czy osoby go tworzące, są w stanie pójść na kompromis. Taka sytuacja jest także próbą stabilności uczuć jakimi darzymy partnera. Podczas gdy partner jest daleko od nas, a jedynym kontaktem z nim jest komórka, facebook, nk, gg, skype, czujemy się pewniej siebie, bo mamy świadomość, że nie widzi i nie wie o naszych poczynaniach. Nowe bodźce dostarczają różnego rodzaju pokus, jak narkotyki, zdrada. Budzące się w nas żądze, np. pożądanie, mogą doprowadzić do rzeczy których będziemy żałować, albo wywołają stałe zmiany w naszym postępowaniu, bądź też charakterze.

Jak tego uniknąć?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, bo składa się z wielu czynników. Zakładamy że naszym celem jest związek, jego trwałość, postęp oraz rozwój. Dlatego, trzeba zadbać o to by kontakt który jest, przede wszystkim nie zszedł na dalszy plan, a w konsekwencji w zapomnienie. Cały czas niezbędne jest utrzymanie kontaktu, jedynym naszym kontaktem jest rozmowa przez telefon czy to gg, więc już jak to robimy skupmy się na tym i przyłóżmy do tego. Nie można dopuścić by do rozmowy wkradł się element znudzenia. Można nawet nastawić się do tego oraz traktować to jako spotkanie, wtedy rozmowa będzie wyglądała prawidłowo, a dzięki niej związek na odległość będzie się rozwijał, dodatkowo dojdzie element ekscytacji, i chęć prowadzenia tej rozmowy cały czas. Obie strony będą zadowolone z rozmowy, i z miłą chęcią będą do niej wracać, to wprowadzi przytulną atmosferę, oraz element oczekiwania na nią jako na coś ekscytującego. Jeśli osiągniemy już to, można wprowadzić takie elementy jak przerwanie rozmowy w ekscytującym momencie, co spowoduje niedosyt, i oczekiwanie na następny raz. Również można przedłużyć moment w którym umówimy się na rozmowę, np. 20-40 minut, żeby zbudować emocje, rodzaju negatywnego, jak zamartwianie się, lekki strach czy coś się nie stało. W konsekwencji takie bodźce zbliżą wasze relacje, i potencjalnie oddalą wszelkie pokusy i zagrożenia.

Jak przygotować się do okresu rozłąki?

Przede wszystkim ważna jest rozmowa o tym co was czeka, o oczekiwaniach w związku z tym. Czego będzie wam brakować. Warto by było również spotykać się możliwie jak najczęściej. Np. dystans Kraków-Gdańsk. Spotkanie raz w miesiącu to zdecydowanie za mało, dlatego należałoby zadbać o to by spotkania odbywały się co najmniej raz na dwa tygodnie. W myśl zasady im częściej tym lepiej, dlatego jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie spotykanie się raz na tydzień. Podczas studiowania, nie od dziś wiadome jest, że problemem są pieniądze, i nie każdego będzie stać by spotykać się raz w tygodniu, niemniej jednak nie można oszczędzać na tym elemencie i spotykać się raz na miesiąc. Pomysł, dodajmy na to absurdalny nie przyniesie zysków, a straty w postaci jakości związku. Skoro już zamierzamy się spotkać, to należałoby się postarać by to spotkanie było atrakcyjne zarówno jeśli chodzi o miejsce jak i jego przebieg, a nie zwykłe spędzenie czasu z sobą, w postaci standardowej nudy. Dla mnie osobiście taka postawa przyniesie same straty, w postaci utraty relacji łączących związek, wypalenie uczuć oraz to co was łączy będzie stopniowo zanikać, aż do momentu gdy zdacie sobie sprawę, że jesteście z obcym człowiekiem do którego nic nie czujecie. To samo co początek związku, stopniowe budowanie relacji, tylko że w tym przypadku jest na odwrót, stopniowy rozpad relacji, a w konsekwencji rozejście się we własne strony. Teraz zadajcie sobie pytanie, czy to jest wasz cel ?

Na co zwrócić uwagę

Czyli to na co w każdym związku, z tym wyjątkiem, że tu mocniej. To mowa ciała, dzięki której poznacie wszelkie niepokojące objawy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to czy partner jest spójny z tym co mówi, czy mówi to pewnie, czy z lekkim strachem, mówiąc zwięźlej wibracje w głosie. W potocznym języku, czy ciężko przechodzi mu to przez gardło. Podczas gdy mówimy coś do partnera, zwracajmy uwagę na to jaką to reakcje wywoła na jego twarzy i reszcie ciała. Można zauważyć szok, zamurowanie , widoczne po wyrazie twarzy. Jeśli mówimy coś o naszym życiu i naszych planach i wydaje się nam to normalne, a na twarzy zauważymy coś z powyższych zachowań, może to świadczyć o tym że partner wkręcił sobie bądź stworzył, negatywny scenariusz co z tego mogłoby wynikać. Ot szczegół niby nieistotny, często przegapiany, ale piekielnie ważny.

Zakończenie

Cały związek jak i prowadzenie go na odległość, jest sprawą indywidualną. Studia mogą być testem czy komuś na drugiej osobie zależy, testem stabilności uczuć. Jest to wyzwanie, na które trzeba się przygotować, i trzeba realizować. Prowadzenie związku na dystans jest wielkim polem do popisu, własnej inicjatywy oraz kreatywności, o wiele większym niż mogło by się wydawać.