Nieważne czy kupujesz swój pierwszy garnitur w życiu czy też powiększasz istniejącą kolekcję. Pytanie, czy też powinieneś kupić garnitur z jednym, dwoma lub trzema guzikami będzie jednym z twoich największych dylematów. Twój styl życia, budowa ciała, typ sylwetki mówią, na który rodzaj garnituru powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Aby zapewnić, że nabywasz ten właściwy dla twojego ciała i aktualnych potrzeb stworzyliśmy kilka reguł, obowiązujących przy wyborze garderoby.

Garnitur z trzema guzikami

Najlepszy dla: Trzy guzikowy garnitur jest doskonałą opcją dla mężczyzn nie mniejszych niż 180 cm wzrostu, ponieważ guziki na marynarce docierają w okolice klatki piersiowej, stają się wygodniejsze i sprawiają lepsze wrażenie wizualne na wyższych osobach. Garnitury z trzema guzikami są idealne dla entuzjastów kamizelek.

Czynnik trendu: Garnitury z trzema guzikami to powrót do lat 60. Choć nie są one tak ponadczasowe jak ich kuzyni – garnitury z dwoma guzikami, to są stosunkowo odporne na zmieniające się trendy, prawie tak samo jak modele w klasycznym kroju.

Jak nosić: Najnowszą tendencją noszenia marynarek z trzema guzikami jest zapinanie dwóch pierwszych guzików od góry. Niestety taki styl noszenia ma swoje wady. Na kilku rodzajach garniturów, nosząc je w ten sposób klapa marynarki może wydawać się zbyt krótka i możesz prezentować się niezgrabnie. Jeśli chcesz uniknąć tego typu zjawiska, zapinaj marynarkę tylko na środkowy guzik. Rzeczą której nigdy nie wolno robić, to zapinać marynarki na dolny guzik, ponieważ spowoduje to powstawanie fałd na tkaninie. Dodatkowo, choć nigdy się tego nie robi, ponieważ stworzy to sztywny wygląd, powinieneś być w stanie zapiąć dobrze dopasowaną marynarkę na wszystkie trzy guziki bez rozciągania i podciągania materiału.

Kiedy/gdzie nosić: Trzy guzikowe garnitury są doskonałą alternatywą dla dwu-guzikowych marynarek uznawanych za biznesowy ubiór, szczególnie jeśli chcesz się wyróżnić wśród swoich współpracowników.

Garnitur z dwoma guzikami

Najlepszy dla: Garnitur z dwoma guzikami jest uniwersalnym standardem ubioru, ponieważ jest elastyczny i z łatwością dostosowuje się do każdej budowy ciała mając ponadczasowy, klasyczny styl. Garnitury dwu guzikowe są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają krótki tors.

Czynnik trendu: Nienagannie dopasowany garnitur z dwoma guzikami jest ubiorem ponadczasowym, więc rzadko kiedy wychodzi z mody. Jednak warto co 5 lat zastąpić go nowszym, aby upewnić się, że wygląd pozostaje wciąż aktualny. Jeśli nie masz garnituru, lub trzymasz jeden egzemplarz w szafie, to taki garnitur jest właśnie dla Ciebie!

Jak nosić: Gdy chcemy nosić marynarkę dwu guzikową, zapinamy ją na górny guzik. Niektóre nowsze wersje garniturów posiadają dwa guziki, które są umieszczone są nieco wyżej na marynarce, by utworzyć kompromis między dwu- i trój- guzikowymi garniturami. Te współczesne modele mogą wydać się bardzo twarzowe, więc uważaj na szczegóły, takie jak rozmieszczenie guzików, podczas kupowania garnituru.

Kiedy/gdzie nosić: Kiedy kupujesz nowy garnitur ze sklepu, zamiast szytego na miarę, zainwestuj w garnitur z dwoma guzikami, który jest bardziej uniwersalny. Możesz go zarówno nosić na co dzień, jak i na bardziej oficjalne okazje.

Garnitur z jednym guzikiem

Najlepszy dla: Szczupłych mężczyzn, którzy chcą wyglądać stylowo i elegancko. Nie należy jednak zbyt często ubierać tego typu garnituru jeśli posiadasz już dwu- lub trzy- guzikowy. Nie będziesz używał go tak często, gdyż nie nadaje się na wszystkie okazje.

Czynnik trendu: Ostatnimi czasy garnitury zapinane jednym guzkiem stały się bardzo popularne. Jeśli masz zamiar kupić ten typ garnituru musisz pamiętać, że nie jest odpowiedni na każdą okazję i może być bardzo dużym ograniczeniem. Garnitur raczej na nieformalne spotkania.

Jak nosić: Kiedy stoisz guzik w marynarce powinien być zapięty, siadając rozpinamy go. Należy pamiętać, aby mądrze dobrać koszulę i krawat, ponieważ garnitur zapinany na jeden guzik pozostawia duży prześwit powodując, że nasza koszula jest bardziej widoczna.

Kiedy/gdzie nosić: W tym garniturze poczujesz się o kilkanaście lat młodziej. Kobiety oszaleją na twój widok, a ty będziesz go nosił dla przyjemności, a nie dla samego noszenia.

Noś to co lubisz

Przeważnie jeżeli nie gustujesz w garniturach, jego zakup może być dla Ciebie prawdziwą udręką. Jest tak wiele czynników do rozważenia, przy jego wyborze. Teraz już wiesz, że prawidłowy dobór garnituru nie tylko mówi o twoim wyglądzie, aparycji, ale także pozwala określić styl życia, status społeczny czy zasobność portfela. Generalnie należy jednak pamiętać, żeby czuć się w garniturze jak we własnej skórze.