Czasy niegrzecznych kierowców już dawno odeszły w niepamięć. Lata, gdy kierowcy nie zmieniali kierunkowskazów przy zmianie pasa ruchu też. Teraz głównym zagrożeniem na drogach jest agresja kierowców i wszystkie inne zachowania związane z tym zjawiskiem.

Kiedy siadasz za kierownicą swojego samochodu, musisz być świadomy niebezpieczeństw czyhających na drodze, stale mając na uwadze osoby mogące stwarzać zagrożenie. Musisz nauczyć się przewidywać zachowania innych kierowców i mieć oczy dookoła głowy, w przyszłości pomoże ci to uniknąć wypadku i niepotrzebnych kłótni innymi uczestnikami ruchu.

Nie będziemy pisali o oczywistych rzeczach których nie powinieneś robić i które za które obecnie możesz dostać mandat tj. rozmowa telefoniczna podczas jazdy, picie lub jedzenie, palenie papierosów czy nadmierne troszczenie się o dziecko jadące z tyłu. Przedstawimy postawy o których mogłeś zapomnieć, a powinieneś je pamiętać. W ten oto sposób powstało poniższe sześć punktów, które uczynią z ciebie lepszego kierowcę.

Zasada ograniczonego zaufania

Pamiętaj, że nie każdy kierowca jest kierowcą kompletnym. Bacznie obserwuj zachowania pozostałych uczestników ruchu, tyczy się to zarówno kierowców innych pojazdów jak i pieszych na drodze. Nigdy nie zakładaj, że pozostali kierowcy wiedzą, co dokładnie robią. Bądź zawsze przygotowany na najgorsze. Może wydać to się brutalnym określeniem, ale musisz założyć, że wszyscy inni są po prostu idiotami. Myśląc w ten sposób, będziesz jeździł bardziej zachowawczo z czasem stając się lepszym kierowcą.

Nawet gdy masz zielone światło na skrzyżowaniu, zachowaj szczególną ostrożność. Mogą zdarzyć się kierowcy którzy próbują przejeżdżać na czerwonym świetle na drodze prostopadłej do tej na której się znajdujesz. Zwracaj uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa przed tobą jak wolno poruszające się pojazdy lub tiry jadące w kolumnie, ale też na to co dzieje się za twoim samochodem. Kiedy jedziesz autostradą, bądź przygotowany na kierowców zmieniających pasy bez ówczesnego sygnalizowania o tym kierunkowskazem. Czasami lepiej zrezygnować z jazdy prawym pasem, aby uniknąć wypadku.

Zapamiętaj: producenci samochodów nie bez powodu umieścili w nich klaksony. Wielu kierowców czuje się bezkarnych, ponieważ nikt na nich nie trąbi. Nie bój się użyć sygnału dźwiękowego na kierowców wymuszających pierwszeństwo lub powielających inne złe zachowania na drodze. Być może kierowca zawstydzi się swoją głupotą i będzie starał się nie popełniać więcej takich błędów.

Otwórz oczy

Miej oczy dookoła głowy. Pamiętaj, że nie tylko patrzymy na drogę do celu, ale także zwracamy uwagę na to co dzieje się wokół nas – za i z boku naszego pojazdu.

Jest to także doskonały sposób, aby śledzić znaki na drodze i oznakowania pasa ruchu. Zawsze upewnij się, że jedziesz prawidłowym pasem, a podczas jego zmiany nie zapominaj o tzw. „martwym punkcie”.

Ponadto poruszanie się po polskich drogach wymaga wprawy w unikaniu różnego rodzaju niedoskonałości nawierzchni i przeróżnych dziur. Bądź świadom dużych ciężarówek na drodze i jak najszybciej staraj je się wyminąć. Nie daj się złapać w ich „martwy punkt”.

Zachowaj bezpieczną odległość podczas jazdy

Przygotuj się na czyhające niebezpieczeństwa. Jeśli widzisz problemy przed sobą, zacznij wcześniej hamować. Da ci to więcej spokoju, by bezpiecznie się zatrzymać i ostrzeże kierowców jadących za tobą. Jeśli będziesz zwlekał z hamowaniem do ostatniej minuty, kierowcy jadący za tobą mogą nie zdążyć wyhamować i jakie będą tego skutki wszyscy wiemy doskonale.

Utrzymuj bezpieczną odległość między pojazdami. Jeśli jedziesz w okolicach 80 km/h odległość ta nie powinna być mniejsza jak dziewięć długości samochodu.

Wszystko jednak jest uzależnione od warunków panujących na drodze: pogody, natężenia ruchu, widoczności. Im gorsze warunki jazdy tym większa powinna być odległość między tobą, a pojazdem jadącym z przodu. Zwolnij jadąc w nocy lub we mgle. Jeżeli ktoś się „wciśnie” przed ciebie, pamiętaj o dostosowaniu odległości na bezpieczną.

Zrób trochę miejsca

Zostaw dużo miejsca z przodu po zatrzymaniu się, czy to na światłach czy w korku. W ten sposób zmniejszasz prawdopodobieństwo, że ktoś uderzy w ciebie, a ty nie zostaniesz posądzony o niezachowanie bezpiecznego odstępu. Pilnuj odległości z tyłu pojazdu. Jeżeli uważasz, że kierowca jadący za tobą zbyt blisko podjeżdża, błyśnij mu światłami stopu.

Jeśli wjeżdżasz w zakręt zwolnij trochę. Zawsze hamuj przed rozpoczęciem manewru skręcania. Hamując na zakręcie, twój pojazd może bardzo łatwo wpaść w poślizg.

Zawsze zapinaj pasy

Nie ważne czy jedziesz do miejsca pracy oddalonego o 20 km od twojego domu, czy też wybierasz się w dalszą podróż. Badania wykazały, że większość kolizji zdarza się właśnie w obrębie miejsca zamieszkania, bo gdy jest się bardziej zaznajomionym z terytorium, zwracamy mniejszą uwagę na otoczenie.

Ponadto należy zapinać pasy prawidłowo. Zdarzają się przypadki w których ludzie zwyczajnie trzymają pasy, w żaden sposób takie zachowanie nie chroni ich zdrowia, a nawet życia w czasie kolizji.

Upewnij się, że pas nie jest skręcony, a sprzączka dokładnie zabezpieczony. Część biodrowa powinna znajdować się w okolicach twoich bioder, może lekko dotykać ud. Pas musi przechodzić przez całą klatkę piersiową i nie może zwisać. Dzieci powinny znajdować się w specjalnych fotelikach chroniących ich w czasie wypadku. O pasach przypominaj każdemu przed rozpoczęciem jazdy, nawet gdy nie jesteś w tym dniu kierowcą.

Nie walcz z innymi kierowcami

Nie pozwól aby inni kierowcy wchodzili ci za skórę, ale także nie daj się im sprowokować. To tylko zaostrza konflikt i może doprowadzić do śmiertelnych konsekwencji: zagrożenie na drodze to nie mit, jeździj i zachowuj się tak, by nie być uwzględnionym w śmiertelnych statystykach. Kontroluj swoje emocje.

Nigdy, ale to nigdy nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu. Nawet gdy wypiłeś tylko jedno piwo lub jednego drinka. Chociaż możesz czuć się na siłach, organizm jest osłabiony. Zmniejszy się twój czas reakcji. Jadąc pod wpływem alkoholu zwiększasz kilkunastokrotnie ryzyko wypadku i możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Jeśli wydaje ci się, że byłbyś w stanie prowadzić samochód pod wpływem alkoholu, zagraj w jedną z gier video symulującą zachowanie kierowcy „na podwójnym gazie”.

Jazda defensywna jest najbezpieczniejszym sposobem poruszania się po drogach. Weź sobie powyższe wskazówki głęboko do serca i pamiętaj o ostrożności podczas jazdy. Szerokiej drogi!