Czas leci szybko. Wydaje się jakbyśmy wczoraj dopiero co robili zimowy przegląd samochodu i zmieniali opony na zimowe. A wiecie co? Wiosna tuż za rogiem i nadszedł najwyższy czas, aby ponownie udać się do mechanika. Jednak większość z nas odkłada ten moment na ostatnią chwilę obawiając się, że jak zwykle zapłaci krocie za przegląd. Nic z tego! Postanowiliśmy przygotować mały poradnik, który zaoszczędzi Ci częstych wizyt u mechanika i odciąży finanse domowe.

Zanim zdecydujesz się zabrać pojazd do przeglądu, sam przeprowadź proste testy kontrolne swojego samochodu. Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę i co możesz poprawić domowymi sposobami. Zacznij poznawać swoje auto od środka. W ten sposób, będziesz dokładnie wiedział, o co pytać w warsztacie podczas okresowego przeglądu twojego pojazdu. Ponadto, wyrobisz w sobie nawyk szybkiego wykrywania potencjalnych usterek. Po niedługim czasie zauważysz, że Twój samochód zacznie jeździć dłużej niż jeden sezon.

Należy pamiętać jednak, że poniższe wskazówki nie zastąpią wiedzy i kontaktu ze specjalistą. Pozwolą nie tylko zidentyfikować problemy samochodu, zanim będzie jeszcze gorzej, ale również czegoś nauczą.

Sprzęgło

Kiedy sprzęgło nadaje się do wymiany? Jak to można stwierdzić? Uruchom samochód na najwyższym biegu z hamulcem ręcznym, a następnie staraj się powoli opuszczać nogę na sprzęgle. Jeśli silnik zgaśnie, to znaczy, że sprzęgło jest OK. Z drugiej strony, jeśli tak się nie stanie, to prawdopodobnie oznacza, ze sprzęgło będzie trzeba wymienić.

Świece zapłonowe

Zużyte świece mogą drastycznie zwiększyć zużycie paliwa. Sprawdzaj świece systematycznie przed zimą i latem i wymień je w razie potrzeby. Świece zazwyczaj kosztują kilkadziesiąt złotych, to i tak znacznie mniej niż ewentualne koszty spalanego paliwa, gdyby przyszło nam jeździć na uszkodzonych świecach.

Koła i balans pojazdu

Jeśli zauważysz, że podczas jazdy drży Ci kierownica to prawdopodobnie oznacza, że koła muszą zostać zbalansowane. Generalnie balansowanie kół jest wliczone w koszta zmiany opon. Jeśli samochód wciąż drży i skręca po wyważeniu opon może to oznaczać inną poważniejszą usterkę i co za tym idzie niemałe koszta naprawy. Wiem, że nie chcecie o tym czytać, ale w tym wypadku należy polegać na opinii mechanika i zapłacić za dodatkowe naprawy. Ze złą geometrią kół nie ma żartów, taką usterkę można przypłacić życiem!

Hamulce

Z pewnością zastanawiałeś się nieraz jak przetestować sprawność hamulców w Twoim samochodzie. Jest to bardzo proste, przyspiesz do prędkości 50 km/h na jakimś pustym parkingu i zahamuj gwałtownie. Oblicz ile czasu zajęło twojemu autu dojście do całkowitego zatrzymania.

Aby ocenić, czy czas hamowania jest odpowiedni, należy porównać nasz czas z czasem hamowania, kiedy hamulce są nowe. Tylko w ten sposób dowiemy się czy nasze hamulce nie wymagają czasem naprawy. Ponadto, należy także wyłapywać wszystkie nieprawidłowości w dźwięku. Kiedy hamulce są starsze zazwyczaj wydają głośniejszy dźwięk niż dźwięk, który pojawia się, gdy hamulce są nowe.

Podana metoda nie jest naukową metodą pomiaru hamulców, ale zwykle jest dobrym wskaźnikiem oceny, czy hamulce wymagają wymiany.

Estetyczne porady

Zima powoduje, że na ogół mniej troszczymy się o wygląd naszego auta. Padający śnieg i przenikliwy chłód na dworze skutecznie zniechęcają nas do dbania o porządek zarówno wewnętrzny jak i zewnętrzny naszego samochodu. Ciepło i urok wiosennego słońca motywują nas do zmiany postawy. Oto kilka prostych wskazówek, które pozwolą nam utrzymać samochód w czystości.

Usuń plamy i ptasie kupy

Użyj szmatki do pochłaniania brudu. Korzystanie z gąbki i płynu do czyszczenia chemicznego pozwoli zetrzeć bardziej widoczne plamy. Można również zastosować ciepłą wodę zmieszaną z octem i spłukać wszelkie pozostałości po zakończeniu mycia. Powtarzaj procedurę tak długo, aż wszystkie plamy znikną, lub staną się mniej widoczne.

W przypadku plam z oleju, posyp zabrudzone miejsce odrobiną żwirku i przetrzyj powierzchnię miękką szmatką. Można do tego celu również użyć suchego piasku, by wchłonął tyle oleju jak to tylko możliwe. Po wszystkim miejsce umyć środkiem chemicznym.

Innym sposobem usunięcia uporczywych plam z oleju jest zastosowanie nafty. Wypłucz dokładnie zabrudzone miejsce roztworem na bazie sody w celu rozmiękczenia plamy, a następnie usuń ślady żrących cieczy.

Malowanie

W razie zauważenia jakichkolwiek oznak rdzy, nie zwlekaj z ich usunięciem. Do tego celu użyj specjalnych farb dostępnych w sklepach z artykułami samochodowymi. Będziesz oczywiście musiał kupić dobrej jakości farby, która pasuje do koloru samochodu.

Upewnij się, co do dokładnego pomalowania miejsca. Nie zostawiaj śladów drobnych rys, które nie tylko niszczą wygląd samochodu, ale także mogą zamienić się w dosyć pokaźnych rozmiarów ślady rdzy wraz z upływem czasu.

Wiosenne porządki

Schludny samochód to nie tylko taki, który błyszczy się w świetle słońca. Staraj się utrzymywać porządek wewnątrz pojazdu, regularnie wyrzucaj śmieci, uporządkuj kolekcje płyt CD, a także wszystkiego co leży w obrębie i sprawia wrażenie bałaganu.

Zima z pewnością wiele może namieszać w twoim aucie, od mechanicznych usterek po problemy z rdzą. Nie musisz spędzać wielu godzin na woskowaniu, wystarczy jeden rzut oka by ocenić czy samochód wymaga mycia. Pamiętaj, że dbanie o małe szczegóły, pozwoli w przyszłości uniknąć tych większych. Kilka machnięć ściereczką i regularne wizyty u mechanika sprawią, że twój samochód z powodzeniem stawi czoła cieplejszej pogodzie.