Parkour narodził się we Francji, gdzie znany był znad nazwą l’art du déplacement, czyli “sztuka przemieszczania się”. Szybkie poruszanie się, przewroty i pokonywanie przeszkód na pozór nie brzmi jak coś, co wymaga wyjątkowej finezji, ale gdy spojrzymy na wyczyny zawodowych traserów (tj. osób uprawiających parkour), nie będziemy mieć wątpliwości, iż mamy do czynienia z najprawdziwszą sztuką.

Rozprzestrzenienie się jej na masową skalę zawdzięczamy sile Internetu – dziesiątki tysięcy filmików nagrywanych przez miłośników parkour były wrzucane na serwisy typy Youtube, gdzie zdumiewały i inspirowały kolejne osoby.

Są to też jednak zapisy wielu niepowodzeń, które nierzadko kończyły się poważnymi urazami ciała. Właśnie dlatego w tym tekście chcemy odpowiedzieć na jedno z pytań, które powinien zadać sobie każdy przyszły traser – jak uprawiać parkour bezpiecznie?

Strój trasera

Parkour nie posiada odgórnie ustalonych wytycznych co do technik czy odpowiedniego ubioru. To sport prawdziwie niezależny, w którym o wszystkim decydujesz Ty. Mimo że nie istnieje żadna instytucja nadzorująca przestrzeganie zasad parkour, traserzy wzajemnie dzielą się między sobą radami dotyczącymi bezpieczeństwa. I tak jedną z części garderoby, które okazują się niezwykle przydatne są rękawiczki rowerowe, które chronią dłonie traserów przed powstawaniem pęcherzy, zadrapań oraz otwartych ran. Możesz również skorzystać z ochraniaczy, po które sięgają skaterzy. Wykonane są z lekkiej pianki EVA i pokryte skorupą z polipropylenu, dzięki czemu są przyjazne dla skóry i nie ograniczają zbytnio ruchów trasera. W zestawie znajdziemy ochraniacze na kolana, łokcie oraz nadgarstki, które w przypadku parkour są nie mniej narażone na urazy, niż w przypadku zawodowego skatingu. Noszenie kasku z pewnością nie ułatwi uprawiania tego sportu, ale jeśli dopiero uczymy się właściwie upadać, nie zaszkodzi założyć na głowę nakrycia przeznaczonego np. do jazdy na rowerze czy deskorolce.
Gdy już będziesz bardziej zaawansowanym traserem, większości z tych rzeczy będziesz mógł się pozbyć, ale początkowo dobrze jeśli zabezpieczysz możliwie jak najwięcej partii ciała.

Ćwiczenia

Parkour to sport, w którym opierasz się przede wszystkim na własnym ciele, poznajesz jego budowę, możliwości i starasz się wykorzystać jego pełny potencjał. Dlatego tak ważne jest, by poza znajomością techniki i wyposażeniem się w elementy ochronne, po prostu wzmocnić swoje ciało. Dopiero wtedy, gdy będziesz mógł na nim bezgranicznie polegać, będziesz czuć się bezpiecznie. Ważne są więc zarówno teoretyczna wiedza na temat budowy anatomicznej człowieka, jak i znajomość oraz stałe poszerzanie możliwości własnego ciała.